Freelancer pracujący dodatkowo na umowie o pracę lub prowadzący działalność gospodarczą i opłacający składki na NFZ jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Inaczej jest w przypadku osób wykonujących swe usługi na podstawie umowy o dzieło. W jaki sposób freelancer może skorzystać z ubezpieczenia i jaka opcja będzie dla niego najkorzystniejsza?
Każdy, kto opłaca składki na NFZ, ma dostęp do publicznej opieki medycznej bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W przypadku umowy o pracę składki odprowadza pracodawca. Freelancer prowadzący działalność gospodarczą może samodzielnie odprowadzać składki na ZUS. Ze względu na wysokie koszy prowadzenia własnej firmy wiele osób rezygnuje z takiego rozwiązania. Zawierają ze swoimi zleceniodawcami umowy o dzieło, od których nie są odprowadzane składki.
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ
Każdy freelancer, który nie ma umowy o pracę, ani nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej, ma prawo do państwowego ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli:
- nie skończył jeszcze 26 lat i nadal się uczy,
- oprócz swojego głównego zajęcia ma dodatkowo umowę o pracę,
- ma umowę zlecenie z wynagrodzeniem wyższym lub równym krajowej płacy minimalnej.
W innym przypadku może również zostać objęty ubezpieczeniem, jeśli zgłosi go ktoś z rodziny:
- rodzic, po skończeniu przez freelancera 18 lat, jeśli nie kontynuuje nauki,
- małżonek, jeśli pracuje on na umowę o pracę,
- dziecko freelancera, jeśli prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.
W każdej innej sytuacji freelancer ma też możliwość samodzielnego zgłoszenia się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wniosek można złożyć osobiście, listownie lub za pośrednictwem ePUAP, a później regularnie opłacać składki. Szczegóły oraz aktualną wysokość składek można znaleźć na stronie internetowej NFZ lub ZUS.
Freelancer objęty dobrowolnym ubezpieczeniem NFZ ma prawo korzystać z publicznej opieki medycznej bez dodatkowych opłat. Może umówić się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty, ma dostęp do całodobowej pomocy medycznej w szpitalach, a w nagłych przypadkach może skorzystać z pomocy pogotowia ratunkowego.
Indywidualny pakiet medyczny
Alternatywą dla ubezpieczenia zdrowotnego NFZ jest indywidualny pakiet medyczny wykupiony w jednej z sieci placówek medycznych. Pakiet można dostosować do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Najtańsze warianty dają dostęp do podstawowych usług i badań medycznych. Droższe pakiety mają rozszerzoną opcję diagnostyki, większy zakres porad medycznych u specjalistów, oraz szybszy dostęp do wybranego lekarza. Najbardziej rozbudowane pakiety oferują możliwość skorzystania z opieki medycznej w prywatnych szpitalach i prywatnego transportu medycznego.
Liczba dostępnych placówek, zakres usług oraz wysokość opłat zależą od oferty wybranej firmy. Korzystając z tego typu usług, nie mamy dostępu do darmowej, publicznej opieki medycznej. Z tego powodu opcja taka jest czasami wybierana jako rozszerzenie oferty NFZ dające możliwość szybszego skorzystania z pomocy specjalistów.
Indywidualna polisa ubezpieczeniowa
Inną opcją, z której może skorzystać freelancer, jest indywidualna polisa w towarzystwie ubezpieczeniowym. Jest to rozwiązanie podobne do pakietu w firmie medycznej. Polisa daje możliwość korzystania z konsultacji medycznych, wizyt u specjalistów i diagnostyki w zakresie uzależnionym od wybranego wariantu.
Podobnie jak pakiet medyczny nie daje dostępu do publicznego ratownictwa medycznego.