• Witamy na stronie Młoda Europa
  • Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

Kolizja drogowa to stres i koszty związane z naprawą auta oraz leczeniem ewentualnych urazów. Tak poszkodowane osoby mogą ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Zatem czego można domagać się od ubezpieczyciela osoby odpowiedzialnej za wypadek, jakich formalności należy dopełnić, oraz do jakich świadczeń prawo ma poszkodowany?

Zgodnie z obowiązującą ustawą każdy samochód w Polsce musi mieć wykupioną polisę OC. Dzięki temu każdy poszkodowany powinien bez problemu otrzymać rekompensatę od ubezpieczyciela sprawcy.

O odszkodowanie z ubezpieczenia OC mogą starać się osoby poszkodowane i nie tylko chodzi o szkody osobowe, ale też także odszkodowanie za naprawę samochodu. O zadośćuczynienie mogą starać się też inni uczestnicy ruchu drogowego, a mianowicie wszystkie osoby, które ucierpiały w wyniku wypadku drogowego spowodowanego przez pojazd ubezpieczony. Przywilejem tym są objęci inni kierowcy, ale też piesi i rowerzyści.

Z OC sprawcy można wypłacić odszkodowanie także pasażerom, którzy podróżowali w aucie razem ze sprawcą, a przypadku, gdy doszło do śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, o finansową rekompensatę może starać się rodzina ofiary. Ubezpieczenie OC może też pokryć szkody materialne, jak na przykład uszkodzenie mienia, które powstało w wyniku działalności pojazdu.

Jak i gdzie należy zgłosić szkodę?

Proces likwidacji szkody z OC sprawcy wypadku rozpoczyna się tak naprawdę jeszcze przed zgłoszeniem do ubezpieczyciela faktu zaistnienia szkody.

W pierwszej kolejności sprawdza się stan wszystkich uczestników kolizji, czy nikt nie ucierpiał. Należy pamiętać, że jeśli ktokolwiek doznał uszczerbku na zdrowiu w wyniku zdarzenia drogowego, jest ono wówczas klasyfikowane jako wypadek i wymaga wezwania policji.

Jeżeli nikt nie ucierpiał, warto spisać notatkę z oświadczeniem sprawcy, o ile nie ma wątpliwości co do okoliczności i przebiegu zdarzenia. Powinny być w niej zawarte dane osobowe uczestników, dane polisy sprawcy, dane kontaktowe, opis zdarzenia, oświadczenie sprawcy i podpisy uczestników. Jeżeli jednak wśród uczestników brak jest zgodności co do przebiegu zdarzenia, konieczne jest wezwanie policji.

Kolejnym krokiem jest zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego odpowiedzialnego za likwidację szkody. Ważne, aby do momentu przybycia rzeczoznawcy nie dokonywać napraw, gdyż rzetelna dokumentacja stanowi podstawę do decyzji o przyznaniu odszkodowania oraz ma decydujący wpływ na jego kwotę. W niektórych przypadkach możliwe jest również dokonanie oceny zniszczeń online, z okazaniem zdjęć.

W przypadku kolizji drogowej poszkodowany ma 3 lata na zgłoszenie szkody od momentu jej powstania. W przypadku wypadku, gdzie uczestnicy odnieśli obrażenia, okres ten wydłuża się do 20 lat.

Ile czasu ubezpieczyciel ma na rozpatrzenie sprawy?

Ubezpieczyciel na wypłacenie odszkodowania w ustawowym terminie ma 30 dni od złożenia kompletu dokumentów. W przypadku gdy rozpatrzenie w tym terminie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, ale później niż w terminie 90 dni od dnia zawiadomienia o szkodzie.

Poszkodowany ma ustawowo określony czas na złożenie odwołania od decyzji firmy ubezpieczeniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *